Evi's maandupdate

Maandupdate van Evi februari 2025

Update van Evi

Aandelen van grote Amerikaanse techbedrijven stonden in januari onder druk door de opkomst van een Chinese AI-concurrent. Daarnaast werden aandelenbeleggers onrustig door de dreiging van Amerikaanse invoertarieven. Op de obligatiemarkten was het afgelopen maand rustig.

Visie van Evi

Hoe kunnen landen hierop reageren?

Speltheorie leert ons dat de beste maatregel tegen een partij die zich niet aan eerdere afspraken houdt ‘tit for tat’ is, ofwel ‘lik-op-stuk beleid’. Vertalen we dat naar de huidige oplopende handelsoorlog:

  • De VS wijkt af van eerdere afspraken door een heffing in te voeren (‘verraad’).
  • Een ander land zou met een vergelijkbare reactie moeten optreden (‘vergelding’). Alle partijen zijn hierdoor slechter af: het gaat immers om verkapte belastingverhoging.
  • Zodra de originele ‘afvallige’ (de VS) de heffing laat vervallen zou het andere land dit ook moeten doen (‘vergeving’).

Wij hebben de indruk dat Trump voor een deel symboolpolitiek voert. Door symbolische concessies te doen kunnen landen de heffingen voorkomen en Trump een relatief ‘goedkope’ overwinning laten vieren.

Saj Shafique Mialf1tw6 W Unsplash

Vraag van Evi: Hoe wilt u onze informatie het liefst ontvangen? Via blogs, video’s, podcasts of op een andere manier? Evi is benieuwd naar uw voorkeur.

Evi tip
18.222.128.33